Ozgur's Blog

Random ramblings of personal nature

Teşekkürler Guido!


Python'un mucidi Guido van Rossum altı buçuk yıl çalıştıktan sonra Dropbox'tan ayrılarak emekli oluyor. Başından beri Guido'nun fimamıza büyük bir katkı sağlayacağını biliyorduk. Sahiden de kendisinin Dropbox'a katkıları ilk günden başladı denilebilir. Firmamızın kurucusu olan Drew Houston'un Dropbox için yazdığı ilk kodlar Python dilinde yazılmıştı.

"Python hakkında en sevdiğim şey dümdüz çalışıyor olması" diyor Houston "Çok sezgisel ve güzel tasarlanmış bir dil. Tüm bu özellikler şirketimin ortağı olan Arash ve bana Dropbox'un tasarım etiği konusunda yol gösterir nitelikte oldu" diye ekliyor.

Guido'nun Drew ile ilk defa karşılaşması 2011 yılında, eski bir çalışanın onları tanıştırması sayesindebir öğle yemeği ile oldu. Akabinde Guido Dropbox'ta muhtelif konferanslar verdi ve bu konferanslarda Python'u seven bir çok mühendisle tanıştı. O zamanlarda hem Dropbox sunucusu hem de istemcisi neredeyse tamamen Python ile yazılmıştı. Her ne kadar bu dil 30 sene önce ortaya çıkmış olsa da günümüzde dünyadaki en popüler programlama dillerinden birisi olma yolunda ilerliyor.

"[Dropbox'ta]Her şeyi Python ile yapan bir firma buldum" diyor van Rossum "Dolayısıyla kodun hangi kısmıyla ilgilenirsem ilgileneyim keyif alacağımı biliyordum" diye sözlerine devam ediyor.

2013 yılında sürpriz olmayan bir biçimde Guido Dropbox'a katıldı. O zamandan bu yana sadece Dropbox'a katkıda bulunmadı aynı zamanda bizim mühendislik kültürümüz ve çalışanlarımız üzerinde kaybolmayacak bir etki yarattı. Bu genç mühendislerimizden bazılarının Guido ile erkenden tanışması ile başladı.

"Az sayıda gerçekten akıllı ve genç yazılımcılar vardı ve sadece kendilerinin anlayabileceği akıllı kodlar yazıyorlardı" diyor van Rossum "Bu belki de ufak bir startup için doğru bir tutumdu."

Ancak firma büyüdükçe firmaya katılan yeni mühendisler kodu anlayamıyordu. Akıllı kod çok zaman kısa ve kriptiktir ve sadece yazanın anlayabileceği bir şekilde yazıldığından başkasının anlaması için zor bir koddur ve üzerinde değişiklik yapılması neredeyse imkansızdır. Guido bunu "kovboy kodlama kültürü" olarak isimlendiriyor. Bu kültürün bizim başlangıç aşamalarında çabucak özellik ekleme denemeleri olarak kıymetli bulsa da zaman içerisinde sürdürülebilir olmadığının farkında olduğundan kendi sessiz yolu ile konuşmayı tercih etti.

"Bana sorulduğu zaman insanlara verdiğim fikir rahatça değiştirilebilir ve okunabilir kodun akıllı koddan daha önemli olduğuydu" diyor "Üzerinde değişiklik yapmam gereken kriptik olan akıllı bir kod gördüğümde, onu baştan yazıyordum. Bu sayede insanlarla konuşmanın ötesinde örnek göstererek liderlik ettim" diye ekliyor.

Guido'nun mühendislerimizin kendi test kültürlerine güvenlerini arttırması geliştirme yapımız üzerinde büyük etkisi olan bir şeydi. Takımımız sürekli entegrasyonu kullanmaktaydı ki bu kodda değişiklikler yapıldığında yeni kodun sorunsuz çalıştığını teyit etmek için bir dizi testi çalıştırıyordu. Çoğu zaman testler başarısız oluyordu ancak bu başarısızlık testlerin yarısının hatalı olmasından kaynaklıydı.Sadece iki mühendis, diğer mühendislerin nadiren neden testlerin başarısız olduğunu anlamaya çalıştığını farketti. Bu süreci iyileştirmek ve kırık testlerin düzeltilmesine (veya düzeltilemiyorsa silinmesine) yardımcı olmak ve testlerin sahiplerinin neden onların kırıldığını anlamaları için iç araçlar geliştirmek adına Guido onların takımına katıldı.

Akabinde Guido takım değiştirerek ilk senesinde takıma katılmasına yardımcı olduğu bir Dropboxçu olan Jokka Lehosalo'nun yazdığı mypy üzerinde çalışmaya başladı, ki bu şu anda Python için kullanılan en popüler statik tip kontrolörlerinden birisidir. Mypy Jukka'nın doktora araştırma projesi olarak başladı ve devamında Jukka ile Guido Santa Clara'da bir Python konferansında tanışmasının sonrasında bunun ötesine geçti.

"Guido ile üretmeye başladığım yazılım hakkında konuştum ve neden bunu yazdığımı anlattım" diyor Lehtosalo "Ve ortaya çıkan şey Guido'nun da benzer sorunlar hakkında düşündüğü ancak henüz bir şey yazmadığı oldu" diyerek devam ediyor.

Bundan kısa bir süre sonra Guido, Jukka'yı Dropbox'a gelmeye ve bir iş görüşmesine davet ediyor ki 2013 yılında çalışmaya başlıyor. Bir yıl kadar Jukka diğer projeler üzerinde çalıştığından mypy bir araştırma prototipi olarak kalmaya devam ediyor. Derken 2014 Hack Haftasında Guido, Jukka'ya mypy'ı Dropbox'ta gerçek örnekler üzerinde çalışması için yardım ediyor.

"Bu gerçekten önemli bir adımdı zira geri kalan herşeyi başlatan tohum bu noktada atılmıştı" diyor Lehtosalo "Öncesinde mypy, Python'dan ayrı bir projeydi ama şimdi Python'un bir parçası olacak şekilde resmi standart haline getirmeye çalışıyorduk."

2015 yılında Guido mypy takımını oluşturuyor ve son dört yıldır Jukka ile beraber yakın bir şekilde çalışarak geliştirilmesine devam ediliyor. Bunun sonucu olarak Python koduna neredeyse dört milyona yakın satır giriliyor, 200000 tip tanımı geliştiriliyor ve nihayetinde mühendislerin sayısız saati kurtarılmış oluyor.

Her ne kadar mypy Guido'nun çok vakit harcadığı projelerden birisi olsa da bununla beraber hem Dropbox'ta hem de Python komünitesinde varolan mühendislik kültürünün kadınlara karşı daha kapsayıcı olması konusuna da eğilmekten kaçınmıyor.

"Sanırım bir feminist olarak doğdum" diyor van Rossum "Annem beni feminist ideallerle donattı. Bu idealleri yaşattım ve Python çekirdek geliştirme takımında neden çok sayıda kadın olmadığını gözlemledim. İlk zamanlarda tüm Unix hackerları neredeyse tamamen erkeklerden müteşekkildi. Az sayıda kadın bizimle takılıyordu ve bu oranın ne kadar az olduğunu farketmem biraz vakit aldı. Daha yeni yeni STEM alanında kadınların olması konusu ile ilgilenmeye başladım."

Dropbox'ta Guido çeşitlilik odaklı etkinliklere katıldı ve kadın mühendislere yol gösterdi. Yol gösterilen mühendislerden birisi Dropbox'ta Bilgi Teknolojileri Hizmetleri takımında olan Sushma Yadlapalli'ydi. Guido ile tanışması mühendisler için düzenlenen şirket içi yol gösterici programı ile gerçekleşti.

"Python becerilerime yardımcı olmak için bir yol göstericiye sahip olmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüştüm" diyor Yadlapalli "Açık kaynak geliştirime geri dönmek istiyordum zira Python komünitesinden hoşlanıyordum. Çok güzel bir ortama sahip olduğunu düşünüyordum. Dolayısıyla formu doldurdum ve gönder tuşuna bastım."

Birkaç gün sonra Sushma, Guido ile eşleştirildiğini söyleyen bir mail alır.

"'Maili doğru mu okuyorum?' dediğimi hatırlıyorum. Sonra bunu takım arkadaşlarımdan birisine gösterdiğimi ve 'Doğru mu anlıyorum' diye sorduğumu bir de." diyor

Son aylarda Guido ve Sushma haftada bir defa görüşerek programlama ile alakalı her şeyden bahsediyorlar. Ancak Sushma buradaki en kıymetli bilginin bir şeyleri nasıl yapmaktan ziyade kendine nasıl daha güvenebileceğini ve kendi başına bir şeyler öğrenebilmek olduğunu ifade ediyor.

"Onunla olan deneyimim kendisinin çok kibar olduğu yönünde" diyor. "Sorduğum veya söylediğim hiç bir şeye olumsuz biçimde bir yanıt almadım ve kendimi güçlü hissettim. Ayakları yere basan bir insan. Özünde Guido'nun dünyayı kendi yoluyla daha iyi bir yer haline getirmeye çalışan birisi olduğunu düşünüyorum. Python'u kodlamaya başlaması ve kadınlara yol göstermeye çalışması bu hedefi gerçekleştirme yollarından sadece."

Her ne kadar Guido resmen emekliye ayrılıyor olsa da Dropbox'a ve Python komünitesine yapmış olduğu katkılar hissedilmeye devam ediyor. Dropbox sunucusunun Python 2'den Python 3'e dönüştürülmesi hareketini başlatmış halde. Ve her ne kadar kendisine atfedilen "Hayat Boyunca İyi Niyetli Diktatör" titrini bırakmış olsa da Python komünitesinde her zaman bir yeri olacak.

"Guido dostane ve nazik bir komünite oluşturmayı başardı" diyor Lehtosalo "Umarım komüniteyi takip etmeye devam eder zira kendisi bu komünitenin büyük bir parçası. Tahminim her ne kadar kendisi Dropbox'tan ayrılıyor olsa da, Python komüntesinden resmen ayrılmıyor olduğu".

"Benim yaptığım bu küçük geliştirmenin bu kadar çok sayıda insanın hayatını etkilemesi inanılmaz bir yolculuktu" diyor van Rossum "İnsanlardan Python'un başlarına gelen en iyi şey olduğunu ve hayatlarını değiştirdiğini ifade ettikleri mektupları almak beni utandırıyor. Tüm bunlar insanların katkılarına açık olmayla ve sık sık kişilerin kendilerine yardım etmesine destek olarak gerçekleşti."

Guido'nun Dropbox'un bir parçası olmasından ötürü müteşekkiriz ve kendisini emekliliğine en iyi dileklerimizle uğurluyoruz. Çok teşekkürler Guido!

Link: https://blog.dropbox.com/topics/company/thank-you--guido