Ozgur's Blog

Random ramblings of personal nature

Güle güle, Flash


Microsoft kendi web gezginlerinde flash desteğini durduracağını ilan ederken "Bir çağın sonu..." başlığını kullanmıştı. Flash varsayılan olarak Chrome'da (versiyon 76 ile başlayan şekilde), Microsoft Edge'de ve Firefox 69'da engellenmiş halde. Yakında Google Aramalarında da indekslerken Flash'ı geride bırakacağız.

Flash sıkıcı statik web'e karşı canlı animasyon, medya ve eylemli yapısı ile bir çözümdü. Çok sayıda yeni içerik yaratıcısına ilham veren zengin bir teknolojiydi. Her yerdeydi. Flash içeriğini çalıştıran Flash çalıştırıcısı 2013'ün ikinci yarısı itibariyle 500 milyon makinaya yüklenmişti.

Ben hala oğlumun karım ona bağırana kadar değişik değişik Flash oyunları oynadığını hatırlarım. Yatma zamanı, oğlum. Flash, şimdi yatma sırası sende.

Google Araması bu sene içerisinde Flash'ı desteklemeyi durduracak. Flash içeriğe sahip web sayfalarında Google arama Flash içeriği görmeyecek. Google arama kendi başına olan SWF dosyalarını indekslemeyecek. Bu değişimden çok az kullanıcı ve web sitesi etkilenecek [diye düşünüyoruz].

Flash, sen web'e ilham verdin. Şimdi HTML5 gibi web standartları senin mirasını sürdürecek.

Jalgayo /tʃɑlˈgɑjɔ/ (Korece güle güle) Flash!

Link: https://webmasters.googleblog.com/2019/10/goodbye-flash.html