Hakkında

Bu site yakın bir arkadaşımla bilimum geyik muhabbetinin ötesinde uğraştığı alanda bir şeyler konuşabilme ve anlattığını anlayabilme isteği ile doğdu diyebilirim. Başta “İstatistik nedir, R neymiş” gibi soruları sorup Google üzerinde aradıktan sonra Johns Hopkins Üniversitesinden Roger D. Peng, Brian Caffo ve Jeff Leek’in eğitmenliğini yaptığı Coursera üstünde sizi neredeyse sıfırdan alıp size bir şeyler öğretmeye çalışan ve 10 dersten oluşan Data science specialization - Veri bilimi uzmanlığı programına katılımcı (auditor) olarak başladıktan sonra gerek yazdığım notlar, gerekse bu işin doğası gereği (zira hocalar bu işi bir bilim olarak görüyorlar ve şeffaflığı başat tutuyorlar) böyle bir blog tutmaya karar verdim.

Blog demek ne kadar doğru bilmiyorum. Zira buralar böyle hep ders olacak. Blog denilince bana biraz daha samimi şeyler geliyor.

Burada ne bulacaksınız? Tamamen değişebilir nitelikte olsa da şöyle bir liste yapmak mümkün:

  • Coursera’daki derslerle alakalı notlar.
  • Açık veri setleri linkleri
  • R Programlamacılığına giriş
  • Veri setleri üzerinde yapılan işlemler
  • İlginç istatistik araştırmaları ve infografikler
  • Markdown, LaTex, RMarkdown gibi yayınlamaya yönelik metin markup dillerine giriş

Güncelleme sıklığı konusunda net bir şey söyleyemiyorum, her gün dersleri izliyor olacağım ama bu her gün yazacağım anlamına ne yazık ki gelmiyor. Burada düz bir çeviriden ziyade kendi anladığımı, ama hatalı ama hatasız, yazma amacı güdüyorum. Dolayısıyla burada yazıyor olacağım şeyler benden kaynaklı olarak tamamen yanlış olabilirler. Bunun kaydını tutmanın bile kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta hatayı farketmek, onu düzeltmenin ilk adımıdır.

Güzel bir yolculuk olacağını düşünüyorum.

İlerleyen zamanlarda görüşmek dileğiyle.